Popularne posty

sobota, 4 lutego 2012


Jak wybrać odpowiednią kołdrę?

       Jakość snu jest bardzo ważna, ponieważ sposób w jaki odpoczywamy w nocy owocuje naszą efektywnością oraz samopoczuciem w czasie dnia. Dlatego stwierdzamy, że przysłowie „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.” – jest zasadne w omawianym przez nas temacie.







Czym kierować się przy doborze kołdry?
1)    Masą ciała. Ludzie szczuplejsi na ogół potrzebują wyższej izolacji ciepła, dlatego poleca się im cieplejsze kołdry. Natomiast ludzie o większej tuszy z reguły będą się czuli optymalnie pod kołdrą lżejszą.
2)    Temperatura panująca w sypialni. Im wyższą temperaturę utrzymujemy w sypialni, tym lżejsza powinna być kołdra pod która śpimy. I na odwrót. Najbardziej odpowiednia temperatura pomieszczeń w których śpimy to 14˚C- 18˚C. Natomiast wilgotność powietrza podczas snu, powinna być utrzymana na poziomie 40-60%.
3)    Wymiary łóżka na którym śpimy. Kołdra nie powinna być mniejsza niż powierzchnia materaca, ewentualnie jej brzegi mogą wystawać poza materac.
4)    Czy śpimy sami czy we dwoje? Nawet kiedy śpimy na tak zwanym łóżku małżeńskim polecamy zakupienie dwóch oddzielnych kołder, zapobiega się wtedy zabieraniu kołdry przez współtowarzysza snu.
5)    Czy mamy tendencję do nadmiernego pocenia się podczas snu? Jeśli tak warto zastanowić się nad kołdrami wykonanymi z wełny lub gęsiego puchu.
Owcze runo ma nie tylko doskonałe właściwości izolacyjne i wentylacyjne, wchłania także pot. Dzięki lanolinie, chroni włókno przed wnikaniem drobnoustrojów, zabrudzeniem, ponadto zawarta w włóknie lanolina - ułatwia czyszczenie. Taka kołdra nie przyciąga kurzu – pożywki dla roztoczy, dlatego zaleca się ją alergikom.  Należy pamiętać, że kołdry z wełny i pierza wymagają częstego wietrzenia. Wełna posiada także dobroczynne właściwości zdrowotne, pomaga przy takich dolegliwościach jak: choroby reumatyczne, zaburzenia krążenia, łagodzi bóle pourazowe i nerwobóle oraz bóle stawów.
Wypełnienie kołdry w postaci gęsiego puchu zalecane jest dla osób, które nadmiernie się pocą podczas snu ale również cierpią na dolegliwości reumatyczne. Puch pochłania wilgoć, nie tracąc przy tym swoich grzewczych właściwości. Pościel z puchu należy często wietrzyć, najlepiej na strychu w miejscu przewiewnym i osłoniętym od działania promieni słonecznych. Nie wolno również kołder puchowych wietrzyć na mrozie oraz w czasie deszczu! Taką kołdrę należy często strzepywać tak aby nie dopuścić do zbijania się puchu. Kołdra powinna być przeszyta w kwadraty, romby lub inne figury geometryczne. Dzięki temu powinny powstać osobne komory o powierzchni nie większej niż 25 cm. Przeszycia te zapobiegają przemieszczaniu się wsypu kołdry i zbieganiem się wsypu do jednego rogu.
Innym syntetycznym materiałem o właściwościach higroskopijnych jest TENCEL. Włókno to powstało z celulozy drzewnej – najczęściej bukowej. Materiał w 100% biodegradowalny. Przeznaczony także dla alergików. Włókno TENCEL jest bardzo chłonne – absorbuje wilgoć odprowadzając ja na zewnątrz by tym samym nie dopuścić do przegrzania organizmu. Ponadto włókno TENCEL jest, sprężyste, lekkie. Tkanina wykonana z TENCEL jest delikatna jak jedwab, mocna jak poliester, chłodna jak len, ciepła jak wełna i posiada większą chłonność od bawełny.


4) Czy jesteśmy alergikami? Jeśli tak, ważną informacją jest odpowiedź na pytanie: na jakiego rodzaju alergię cierpimy. Niektórzy bowiem nie mogą spać pod wełnianą kołdrą, którą wcześniej zalecaliśmy dla alergików. Wtedy pozostaje nam zakup kołdry syntetycznej, którą będzie można prać w wysokiej temperaturze 90˚C, ponieważ wtedy zabijane są roztocza. Kołdry z włókna syntetycznego posiadają konkurencyjna cenę, można je wielokrotnie prać, są produktami trwałymi i łatwymi w utrzymaniu czystości, są odporne na długotrwałe użytkowanie, są miękkie, puszyste i sprężyste, posiadają wysoką izolacje termiczną, nie powoduja reakcji alergicznych. Najczęściej stosowanymi wypełnieniami w syntetycznych poduszkach są 1) włókniny 2) granulki poliestrowe oraz silikonowe.
5) Na jaki okres kołdra ma nam posłużyć? W zależności od właściwości grzewczych oraz stopnia wypełnienia kołdry dzielimy na 4 kategorie:
v  Kołdra letnia, z małą ilością wypełnienia, zalecana dla osób preferujących lekkie okrycie i śpiących w bardzo ciepłych pomieszczeniach.
v  Kołdra całoroczna, uniwersalna, w całości jest przepikowana – między materiałami pokrycia znajduje się przeszyte wypełnienie.
v  Kołdra DUO, określana mianem zimowej lub podwójnej. Składa się z dwóch połączonych na stałe (zszytych) –wypełnień, rozdzielonych powietrzną komorą. Posiada lepszą od normalnej kołdry izolację cieplną.
v  Kołdra cztery pory roku, składa się z dwóch odrębnych(rozpinanych) kołder różnej grubości, mogą być one użytkowane razem lub osobno. Cieńsza kołdra może być używana w letniej porze. Grubsza natomiast w okresie przejściowym wiosennym i jesiennym. Kiedy zepniemy obie kołdry otrzymamy bardzo ciepłą, zimową kołdrę, która posiada dodatkowy izolator w postaci poduszki powietrza umieszczonej pomiędzy obiema warstwami.


Dobór poduszki i materaca
Zasadą jest, że osoby o węższych ramionach potrzebują poduszkę niższą niż osoby o szerokich ramionach. Najkorzystniej dla kręgosłupa jest wybierać poduszki o rozmiarach 50x70 cm lub 40x80 cm, ponieważ taka wielkość pozwala na odpowiednie podparcie kręgosłupa. Przy większych rozmiarach poduszek kładziemy na nich także ramiona, co w efekcie powoduje wykrzywienie kręgosłupa i poranne bóle w karku. Na właściwie dobranej poduszce powinna leżeć tylko głowa wraz z odcinkiem szyjnym, podparta w taki sposób aby cały kręgosłup był prosty jak ma to miejsce na modelu szkieletu, znajdującego się w sali od biologii (zachowując prosty odcinek szyjny kręgosłupa). Poduszkę najlepiej dobrać do szerokości naszego barku.

Poduszki w zależności od tego z jakich surowców zostały wykonane,należy wymieniać częściej niż kołdry t.j. raz na 2-5 lat. Kołdry należy wymieniać co 5-7 lat. Powodem dla którego ta częstotliwość wymiany jest większa, jest fakt, że głowa bardziej się poci podczas snu. Można oczywiście i należy prać pościel ale trzeba pamiętać, że każde kolejne pranie skraca jej żywotność.

Kiedy robisz zakupy poszukaj etykiety informującej o znaku bezpieczeństwa. Znak OEKO-TEX® potwierdza, że dany produkt został przebadany przez niezależny instytut badawczy, uzyskując pozytywne wyniki. Produkt został sprawdzony pod kątem 100 istotnych dla zdrowia parametrów. Tekstylia oznakowane OEKO-TEX® spełniają wszystkie wymagania humanoekologiczne, są bezpieczne i wolne od substancji szkodliwych.












1 komentarz:

  1. Ja również dość długo się zastanawiałem nad tym jak wybrać odpowiednią kołdrę. W końcu wybór padł na kołdrę https://senpo.pl/koldry/koldry-180x200/ i jestem absolutnie przekonany, że nie mogło być lepszej. Teraz w końcu już wiem co to oznacza porządnie się wyspać.

    OdpowiedzUsuń